IUSD District Office Staff

 
County Administrator's Office - (310) 419-2705
James Morris, Ed.D
County Administrator
Jessica Ochoa
Executive Director of Communications and Community Relations
[email protected]
Maricela Zambrano
Senior Executive Assistant
[email protected]
Yisel Gaeta
Administrative Secretary
[email protected]
Sandra Naranjo
Coordinator, Research and Evaluation
 
 
 
Educational Services Department - (310) 419-2721
Bernadette Lucas
Chief Academic Officer
Lillian Edith Grant
Administrative Secretary
Dr. Ugema Hosea-James
Executive Director of UTK-8 Education
Dr. Issaic Gates
Executive Director of Secondary Education
Dawnyell Goolsby
Executive Director State and Federal Programs
Lourdes Flores
Executive Director of Special Education
Shanti Prasad
Director of Technology
Joanna Clifton
Director of Early Education
Miguel Perez
Director English Learner 
Monica Hernandez
Project Coordinator, Parent and Community Engagement
Ashley Gomez
Lead Community Liaison
Omar Bray
Project Coordinator, Athletics
Melissa Williams
Lead District Counselor- College and Career Readiness 
Latonya Marie Babin
Coordinator, ASES
Hakima K Karim
ASES Program Specialist
Ashley M Rios
ASES Program Specialist
Ashley M Gutierrez
Instructional Support - ASES
Evelyn J Aguirre
ASES Office Manager
[email protected]
Crystal M Turner
Administrative Analyst
Catherine Shaw
Senior Clerk II
 
 

Special Education Department - (310) 419-2775
Lourdes Flores
Executive Director of Special Education
Phyllis Funches-Brown
Administrator of Special Education, Instruction
Harvey Estis
Administrator of Special Education, Compliance
Michelle Pellegrino, Ph.D, BCBA-D, LBA
Behavior Consultant
Tamara Jackson
Administrator
John Hughes
Program Specialist
Rochelle Chatman
Program Specialist
Shawana Michell Mc Bride
Program Specialist
Cristina Quintero
Accounting Specialist
Norma Rosales
Administrative Analyst
Rosa M Cruz
Bilingual Receptionist/Clerk
Megan Atkins
Director III
Juan Carlos Rios
Spanish Interpreter
Milagros Chiara 
Program Aide II
Edren Bartley
Program Specialist
[email protected]
Dr. Carolyn Johnson
Program Specialist
[email protected]
Gaylin Munford
Program Specialist
[email protected]
Sakeena Davis
Records Clerk
 
Student Support Services Department - (310) 680-5170
Leonardo Jr Lopez
Executive Director of Student Support Services
Christian Barrera
Project Coordinator
Serrano J Barnes
Student Support Specialist
Subrina M Miller
District Community Liaison Specialist
Yadalitl Preciado
ADA Attendance Clerk
Rosa Maria Aguilar
CWA Technician
Nyieshia Irby
CWA Advisor
Karla D Harness Brown
CWA Advisor
Arnel Sison
CWA Advisor
Ignacia Grant
School Nurse
Rita Mehra
Nurse Tech
Susana Flores
Nurse Tech
Lisa Menges
Nurse Tech
Akilah Stephanie Gayle Mcroy
School Nurse
Carol Thomas
School Nurse
Teresita Jasmin
Nurse Tech
Demetria Daire
Nurse Tech
Linda Williams
Nurse Tech
Sabrina M Fleming
Nurse Tech
Margaret Henderson
Nurse Tech
Lordelyn Sahagun
Administrative Analyst
[email protected]
Kathleen A. Grigsby
Administrative Secretary
[email protected]
Patricia Millan
Data Technician


 
 

Business Services Department - (310) 419-2793
Marguerite Williams
Chief Business Official
Jordan Miles
Deputy Chief Facilities Planning & Construction Officer
Mike Orona
Deputy Chief Maintenance & Operations Officer
[email protected]
Renee Wohlgemuth
Executive Director of Risk Management
Amalia Rivas
Senior Executive Director of Fiscal Services
Julio Morales
Executive Director Information Technology
Frances Meza Arenas
Procurement Manager
Siddhant Bhatta
Interim Director of Fiscal Services
Isabel Soto
Fiscal Services & Budget Analyst
Mayson Burton
Sr. Acct Payable Clerk
Celia Padilla
Accounting Specialist
Erika Baylon
Project Coordinator
Angelica Gomez
Lead Payroll Technician
Melissa M Rendon
Lead Payroll Technician
Shelton Bass
Payroll Manager
Nsilo Lucas
Inventory & Distribution Coordinator
Franceola Armstrong
Administrative Secretary IT
Irma Garcia
Purchasing Assistant
Anita Ramirez
Sr. Acct Payable Clerk
Angelica Dominguez
Administrative Assistant
 
 
Food Services Department - (310) 680-4876
Faye M. Armstrong
Director of Food Services
Omar Pettway
Operations Manager Food Services
Cynthia Chavez
Production Center Manager
Alice P Uy
Accounting Specialist
Silvia D. Garcia
Administrative Secretary
Silvia D. Garcia
Administrative Secretary
 
 
Facilities, Maintenance, and Transportation Department - (310) 680-4898
Mike Cardona Orona
Deputy Chief Facilities & Operation Officer
Anthony Boyd
Maintenance/Operations Supervisor
Byron Miller
Custodian Supervisor
Donta Vaughns
Senior Storekeeper
Sharon R Roby
Administrative Secretary
Kendrea Goodwin
Dispatcher
 
 
Human Resources Department - (310) 419-2751

Nora Roque

Interim Chief Human Resources Officer

[email protected]

Nicole B Leone
Project Coordinator
Spencer Bailey
Project Coordinator
Jenny Fuentes
Project Coordinator
Jeannette H Tapia
HR Specialist
Eden S Rocha
Project Coordinator
Audrey Rose Velasco
Benefits/Risk Mgmt Analyst
Randy Gaspar
Administrative Analyst
Erica C Willis
HR Generalist
Jackie Lee
Receptionist Clerk
Ofa Helotu Tuuholoaki
Admin Assistant
Maria Julia Chavez
Project Coordinator
 
 
IUSD School Safety Department - (310) 680-5250
Martin J Sissac
Interim Chief of School Police
Harron Leslie Gaulden
Lieutenant, District Police Officer
Kendrea Goodwin
Administrative Secretary
Roger Minor
Officer
Ofelina Trowers
Dispatcher